Members

The following is a list of The Ontario Guild of Town Criers Members arranged alphabetically by their last name.

If you are looking for a Crier in your specific area please contact us or look at our Members Map to locate a Crier near you.

For additional help locating a Crier email info@towncrier.on.ca

Criers on a Boat

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Retired & Associate

A
B

Brenda Bozso & Steve
Address: Box 302, Otterville, Ontario, N0J 1R0
Phone: (519) 879-6902
Email:
Represents: The Town of Tillsonburg

Ian Burkholder
Unit 1102, 20 Speers Road, Oakville ON, L6K 3R5
Phone: 905-842-2875
Email:
Represents: The Oakville Historical Society

C

Judy Contin & Jack
207-699 Averdeen Ave, Midland ON, L4R 5P2
Phone: 705-526-0835
Email:
Represents: The Town of Midland

Liam Cragg & Rebecca
344 Brimley Rd, S., Box 98, Grafton, ON K0K 2G0
Phone: 905-349-2106
Email:
Represents: The Municipality of Alnwick/Haldimand

D

Larry Davis
RR 2, Burford ON, N0E 1A0
Phone: 519-449-2690
Email:
Represents: The County of Brant

E
F

Drew Ferguson
272 7th Street, Owen Sound ON, N4K 1H9
Phone: (519) 371-0498
Email:
Represents: Town Crier for Owen Sound

Scott Fraser & Anne Marie
604 - 1414 King St. E. Kitchener ON, N2G 4T8
Phone: 519-575-9035
Email:
Represents: Honourary Town Crier for the City of Stratford

Allan Freeman & Karen
4210 Kirk Road, Binbrook ON, L0R 1C0
Phone: 905-692-1771
Email:
Represents: The Township of Glanbrook (Historic Boundaries Amalgamated Under City of Hamilton)

G
H

Athol Hart & Beth
Phone: 705-887-3411
Address: 97 Thomas Drive, Fenlon Falls, Ontario  K0M 1N0
Follow on Twitter: @icrymyhartout4u
Email:
Website: on Facebook
Represents: Town Crier for Fenelon Falls and Bobcaygeon

I
J
K

Tom Kerr & Rose-Marie
PO Box 220, 39 Bridge St East, Campbellford ON, K0L 1L0
Phone: 705-653-4335
Email:
Website: http://www.visitcampbellford.ca
Represents: The Municipality of Trent Hills

Bruce C Kruger & Lynn
84 Beaumont Dr., RR 4, Bracebridge ON, P1L 1X2
Phone: 705-645-5814
Email:
Represents: Bracebridge & Santa's Village

Shaun Kruger & Martina
1009 Upper Walker Lake Rd, Huntsville ON
Phone: 705-349-1335
Email:
Represents: Bracebridge & Santa's Village

L

M

Brian Mabee & Tina
148 Maple Grove, Ganonoque, Ontairo K7G 2V3
Phone: 613-382-3491
Email:  or

Represents: The Town of Gananoque

Fred Martin & Jane
382 Travail Ave, Oshawa ON, L1L 0C4
Phone: 905-728-6857
Email:
Represents: The Town of Whitby

Bill McKee & Liz
245 McDonald's Lane, Stella, ON K0H 2S0
Phone: 343-364-6736
Email:
Represents: The Township of Uxbridge & Port Perry-Scugog Township

David McKee & Betty Jean
54 Garden Avenue, Unit 7, Brantford ON, N3S 0A1
Phone: 519-752-4919
Email:
Represents: The City of Brantford

Brent McLaren
Perth Town Crier, c/o Perth Town Hall, 80 Gore Street East, Perth, Ontario K7H 1H9
Phone: 613-267-6341
Email:  or

Website: http://perthtowncrier.com
News Site: http://perthtowncrier.com/blog
Represents: Heritage Perth Ontario

Mark Molnar & Margaret
13 Manning St, St. Catharines ON, L2R 1H8
Phone: 905-685-9347 Fax: 905-685-5379
Email:
Website: http://www.stcatharinestowncrier.com
Represents: The City of St. Catharines

N
O

Jennifer Olivero & Adam
511 12th Street, Hanover ON, N4N 1W1
Phone:519-506-6986
Email:
Website: http://www.hanover.ca/town-crier
Represents: Town of Hanover

P

Tom Pekar & Judith
654 Line Three, Box 55, Virgil NOTL, L0S 1T0
Phone: 905-468-1072
Email:
Represents: Town of Port Colborne

Dave Phillips & Jenny (Life Member)
Email:
Represents: The Municipality of Dutton-Dunwich & The County of Elgin

Q
R

Daniel Richer & Julia Dudley
53 Anjou, Gatineau (Québec) J9H 6B9
Tél.:819-684-2409 Cell.:873-354-0777
Email:
Website: http://danielricher.net
Represents: The City of Ottawa

Mandy Robinson
467 Burnet Drive, Cobourg, Ontario K9A 1B2
Phone: 904-396-5351
Email:
Represents: Town of Cobourg

S

George Sims & Sandy (Life Member)
38 Glenngarry Crescent, Chatham ON, N7L 4H9
Phone: 519-354-2360
Email:
Represents: The Municipality of Chatham-Kent

Patrick Sirianni
6130 Scott Street, Niagara Falls ON, L2E 3B5
Phone: 905-741-7941
Email:
Represents: The City of Niagara Falls

T

Wm. MacGregor Tannahill
258 Beaumont Drive, Bracebridge, ON P1L 1X2
Cell: (705) 394-6946
Email:
Representing: The Town of South Bruce Peninsula (Wiarton)

Ken Templeman
231 Hurontario St., Collingwood ON, L9Y 2M1
Phone: 705-444-0389
Email:
Representing: The Town of Collingwood

Steve Travers & Linda
Phone: 705-816-1875
Email:
Represents: The City and Museums of Barrie

U
V

Tony Vandermaas & Penny
86 Tupper Drive, Thorold ON, L2V 4C8
Phone: 905-680-7509
Email:
Represents: The City of Thorold

David Vollick & Barbara
760 Francis Rd., Burlington ON, L7T 4A3
Phone: (905) 637-6039
Cell: (905) 802-2428

Email:
Represents: City of Burlington

W

Jack Wallace & Annelies
PO Box 1408, Okotoks, AB, T1S 1B4
Phone: 403-995-5548
Email:
Represents: The Town of Plympton-Wyoming

John Webster & Mary (Life Member)
1 Town Crier Lane, Markham ON, L3P 2T9
Phone: 905-294-6629
Email:
Represents: The Town of Markham & The Town of East Gwillimbury & The Town of Cary, North Carolina

Andrew Welch & Elswyth Fryer
57 Mary Street, Caledon ON, L7K 0E3
Phone: 416-907-2076
Email:
Website: http://www.AndrewWelch.ca/towncrier
Represents: Town of Caledon & Town of Erin

Les Whiting & Karen
PO Box 963, Petrolia ON, N0N 1R0
Phone: 519-882-0785
Email:
Represents: The Town of Petrolia

Chris Whyman
685 Aylmer Cres, Kingston ON, K7M 6L7
Phone: 613-384-8277
Email:
Represents: The City of Kingston & the Thousand Islands

X
Y
Z


And our Associate Members

David Rose & Kim
154 Regulator Drive North, Cambridge, MD 21613
Phone: 613-384-8277
Email:
Represents: Dorchester Skipjack Committee Inc. & Nathan of Dorchester

Art Tolsma & Tonya
818 Graafschap Road, Holland, Michigan, 49423   USA
Represents: The City of Saugatuck, USA


Our Retired Members

David Boyd (Retired 2019)
Represented: Rideau Lakes Township

C.H. Drake & Rhoda (Retired January 2010)
Represented: The Town of Merrickville

Bob Heil & Marian (Life Member) (Retired 2006)
Represented: The Township of Wainfleet, The Town of Lincoln & The Town of Haldimand

Art LaPointe & Bev (Life Member) (Retired: 2019)
Represented: The Town of the Blue Mountains

Fred Martin & Jane (Retired: 2022)
Represented: The Town of Whitby

Robert Scott Misener & Sandy (Retired: 2019)
Represented: The City of Welland

Peter Murphy & Paulette (Retired January 2015)
Represented: The City of Brampton

Jack Parsons & Nancy (Life Member) (Retired)
Represented: Campbellford / Seymour

Denis Patry (Retired 2020)
Represented: Olds, Alberta

Derek Tidd & Beryl (Retired 2015)
Represented: The City of Niagara Falls

Doug Turvey & Lois (2020)
Represented: The Township of Zorra & The Town of Ingersoll

Jack Wallace & Annelies (2021)
Represented: The Town of Plympton-Wyoming

 


Retired Associate Members

William Joseph & Alma
Represented: Secretary of the American Guild of Town Criers

John Karsten & Wieda
Represented: The Tulip Time Festival, Holland Michigan, USA

Michael Lieber
Represented: Town of Sylvania, Ohio, USA

 


In Memorium

Bruce Bedell
Represented: The City of Belleville

Marcel Bossi
Represented: The Town of Whitchurch-Stouffville & The Village of Swansea (Toronto)

Betty Kading
Represented: City of Oakville and the Town of Orangeville

Tom MacMillan
Represented: The City of Cobourg

Jack Parsons
Represented: Campbellford

S. Hugh Smith
Represented: The Municipality of Powassan

Roy Wilson
Represented: Wasaga Beach